Formålet med samarbejdet er at skabe fokus på sundhed hos de danske hunde, at videreudvikle godt hundeejerskab, samt at skabe de bedste forudsætninger for de hunde og ejere der dyrker sport sammen.
"Vi vil gerne støtte op om hundesporten, og DcH er den største samlende organisation i Danmark inden for hundetræning. DcH tilbyder en bred vifte af træning inden for mange genrer. Fra hvalpetræning, og helt op til hundesport på elite niveau. Vi ser frem til et godt samarbejde, til gavn for DcH’s medlemmer og hundesporten i det hele taget," siger Sonja Karaoglan, direktør for Agria Dyreforsikring.
Agria Dyreforsikring slog dørene op i Danmark den 1. januar 2011, og er vokset eksplosivt lige siden. Takket være en målrettet indsats, er det lykkedes at højne sygeforsikringsgraden på hunde i Danmark fra under 25% til nu 39%*. Selskabet har enorm viden og ekspertise fra det svenske marked hvor man har forsikret hunde i over 126 år, og den viden kommer de danske hundeejere til gode.